Baobab z.s. logo

Tréninkové bydlení

Tato služba je určena lidem s duševním onemocněním, kteří potřebují získat nebo rozvíjet dovednosti potřebné k samostatnému bydlení.

Služba nabízí možnost tréninkového bydlení maximálně na 2 roky s pravidelnou podporou pracovníka (v rozsahu cca 1-2 hodiny týdně).

Služba poskytuje podporu při řešení situací, které lidem s duševním onemocněním brání žít spokojeně. Klienty podporujeme v každodenních aktivitách, v rozvoji a udržování mezilidských vztahů a v řešení praktických problémů.

Konkrétní forma poskytování služby je stanovena na základě individuálních potřeb klienta. Služba samotná je poskytována zdarma, klienti přispívají na výdaje spojené s bydlením v tréninkových bytech.

Hlavním cílem služby je pomoci člověku s duševní nemocí dosáhnout maximální míry samostatnosti a nezávislosti a vést spokojený život v přirozeném prostředí.

V čem můžeme nabídnout naši podporu

• Se zvládáním péče o domácnost (vaření, praní, úklid)
  • S vytvořením a udržením pravidelného režimu v běžném životě
  • S podporou směrem k samostatnosti
  • S finančním plánováním a jak vyjít s penězi
  • Se zapojením do pracovních, vzdělávacích a volnočasových aktivit
  • Se sociálním poradenstvím (např. ID, dávky)
  • S doprovody na úřady, k lékaři apod.
  • S nalezením vhodných podpůrných služeb
  • S nalezením a udržením vhodného zaměstnání
  • S hledáním následného bydlení

Podmínky pro přijetí do tréninkového bydlení

• Diagnostikované duševní onemocnění z okruhu psychóz či afektivních poruch
  • Stabilizovaný zdravotní stav
  • Soběstačnost/samostatnost v péči o sebe v základních úkonech
  • Trvalé bydliště na území Hlavního města Prahy
  • Věk 19-64 let
  • Potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře
  • Zájem rozvíjet a obnovit své dovednosti v oblasti samostatnosti a soběstačnosti
  • Potřeba a chuť trénovat sociální a praktické dovednosti potřebné pro samostatné bydlení

Ubytování

Jednotlivé byty jsou na Praze 4 na adrese Viktorinova a Adamovská a na Praze 14 na adrese Bryksova. Jedná se o samostatné garsoniéry a o jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje v bytech 2+1 a 3+1. Byty jsou součástí běžné zástavby. Jsou vybaveny standardním nábytkem a domácími spotřebiči. Klient má k dispozici sociální zařízení a kuchyň pro přípravu stravy. Na bytech není WiFi ani televize (je možné zařídit, klient si hradí sám).

Klient hradí náklady spojené s ubytováním (3630 – 7260 Kč podle typu pokoje/bytu).  Sociální práce s klientem je zdarma.

Postup přijímání do tréninkového bydlení

1. Zájemce kontaktuje příjmového pracovníka programu tréninkového bydlení, domluví si informační schůzku, kde se dozví podmínky a postup k zařazení do pořadníku. (Michaela Schrollová – tel.: 604 562 575)
  2. Na Informační schůzce je zmapována aktuální situace zájemce a jeho potřeby v rámci sociální rehabilitace a tréninku praktických dovedností nutných pro samostatné bydlení. Pokud splňuje podmínky pro přijetí, je zařazen do pořadníku. Dostává také formulář pro ošetřujícího psychiatra, který má potvrdit,  zda zájemce spadá do cílové skupiny.
  3. Jakmile se uvolní místo v tréninkovém bydlení, je zájemce kontaktován.
  4. V případě, že zájem o bydlení trvá, pokračuje se zájemcem jednání, kdy se znovu zmapuje jeho aktuální situace. V případě oboustranného souhlasu se domlouvá možný nástup do služby, proběhne prohlídka bytu a připraví se uzavření smlouvy.
  5. Po podpisu smlouvy o poskytování sociální služby a nastěhování do tréninkového bytu je každému klientovi přidělen klíčový pracovník. S klíčovým pracovníkem probíhají pravidelné schůzky (standardně 1 x týdně) týkající se cílů spolupráce.  Do spolupráce může být zapojeno více členů týmu Baobab z.s.

Schůzky

• Schůzky jsou povinnou součástí spolupráce
  • Klient dochází do kanceláře Baobabu nebo pracovník do tréninkového bytu
  • Schůzky jsou možné i v terénu (úřad, škola, obchod…)
  • Obsah schůzek je daný potřebami klienta
  • Termíny a četnost schůzek se stanoví na základě potřeb klienta a časových možností pracovníka
  • Při zhoršení zdravotního stavu klienta je/může být podpora intenzivnější

Podmínky pro přijetí do tréninkového bydlení

• Diagnostikované duševní onemocnění z okruhu psychóz či afektivních poruch
  • Stabilizovaný zdravotní stav
  • Soběstačnost/samostatnost v péči o sebe v základních úkonech
  • Trvalé bydliště na území Hlavního města Prahy
  • Věk 19-64 let
  • Potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře

Postup přijímání do tréninkového bydlení

3. Jakmile se uvolní místo v tréninkovém bydlení, je zájemce kontaktován.